Hopp til innhold
Område
  1. Forside
  2. Temasider
  3. Område
  4. – Fornebu er et fantastisk sted å vokse opp

– Fornebu er et fantastisk sted å vokse opp

Flotte grøntområder og et stort aktivitetstilbud har gjort Fornebu til et attraktivt sted for familier. Lars Løe og familien oppdager stadig nye perler i nærmiljøet.

Portrettbilde av Lars Løe med kone og tre barn utendørs på Fornebu

– Vi har bodd på Fornebu siden 2015, like etter at kjøpesenteret Fornebu S åpnet. Da var det nesten ingenting annet her ute. Så vi har jo sett utviklingen i området på nært hold og vært med på hele den reisen.

Det sier Lars Løe, som har slått seg til ro på Fornebu med samboeren Lynn, døtrene Lykke Marie (14) og Lea (9), to hunder og en katt.

Nå, ti år senere, er situasjonen nesten ikke til å kjenne igjen.

Det har kommet utrolig mange tilbud for hele familien det siste tiåret. Det har blitt veldig idyllisk her ute, samtidig som vi har alt vi trenger. Og så ligger jo Oslo veldig nært og tilgjengelig til når vi får lyst til å finne på noe der.

Flust med aktiviteter

Noe av det aller viktigste for en familie med to aktive jenter i barne- og ungdomsskolealder, er et godt utvalg av fritidsaktiviteter.

For Lykke Marie og Lea har valget falt på turn, rytmisk sportsgymnastikk og teater, men nærmiljøet byr på en bugnende buffet av aktiviteter for alle slags interesser.

– Du har de tradisjonelle idrettene som håndball og fotball, men også masse annet – fra bandy, ishockey og skøyter til sjakk. Svømmehallen Hundsund Bad har vi brukt mye. Og så er det en fritidsklubb borte på Flytårnet Fornebu som eldstejenta vår har gått en del på.

Og fritidsklubber og idrettslag er det mange av på Fornebu. Fra sjøflyklubb og turlag, til kor og samdyrkelag. Og for den fotballinteresserte kan halvøya skilte med Fornebu Fotballklubb. I tillegg til organiserte aktiviteter byr Fornebu på en rekke grønne lunger, parker og lekeplasser som både små og store fastboende kan benytte seg av.

– I Nansenparken er det en stor tetthet av integrerte lekeplasser, og de er alle sammen unike. Det er også mange jungle gyms, med utendørsapparater du kan trene i. Og for et par år siden oppdaget vi en zipline i et boligfelt helt tilfeldig!

Det er ganske artig – med jevne mellomrom oppdager vi ting vi ikke ante var her.
Lars Løe og familien går på en gangvei langs vannet på Fornebu

Ut på tur, aldri sur: Lars, Lynn, Lykke Marie, Lea og venninnen Amalie viser fram nærmiljøet på Fornebu.

Friluftsliv året rundt

Da familien meldte overgang fra travle St. Hanshaugen i Oslo til Fornebu i 2015, var nærheten til natur og turstier en av de mest tungtveiende grunnene. 

Med to labradorer som helst skal gå en mil hver dag, er det en fordel å ha varierte turmuligheter innen rekkevidde, forteller Lars.

– Du kan gå rundt hele Fornebu langs kysten. Vi bruker naturreservatene flittig – både Lilleøya, som ligger rett ved der vi bor, og Storøyodden. På vinterstid er det veldig fint å gå på stiene i minnelunden på Lilleøya. Og mens folk står i kø for å gå på ski i Marka, kan vi gå rett ut døra til en mil med preparerte skiløyper der det er god plass.

– Om sommeren er det fine bademuligheter på øyene. Vi har båt, så vi kommer oss rundt i skjærgården, sier han.

Les også: Bli med på friluftsskole på Oksenøya bruk

Lykke Marie står på hendene i en gymsal

Noe av det aller viktigste for en familie med to aktive jenter i barne- og ungdomsskolealder, er et godt utvalg av fritidsaktiviteter.

Lea på rytmisk sportsgymnastikk

Turn, rytmisk sportsgymnastikk og svømming er blant aktivitetene Lykke Marie og Lea har valgt seg ut, og som de hygger seg med på Fornebu.

Lea løfter venninnen Amalie i en gymsal

At døtrene har fått seg flere jevnaldrende lekekamerater på Fornebu er én av grunnene til at Lars Løe og kona trives så godt i nabolaget.

Buss, båt og joggesko

Fornebu har på alle måter blitt et komplett område i løpet av det siste tiåret.

Flere barne- og ungdomsskoler, helsetjenester for to- og firbeinte, konserter på Unity Arena og et kultursenter på Flytårn Fornebu, et raust utvalg spisesteder og butikker – her finner du alt du måtte trenge i gangavstand.

At Fornebu ligger så nærme hovedstaden som det gjør, er likevel en bonus for Lars. Når han skal på jobb i Oslo sentrum, har han flere valgmuligheter.

31-bussen går hele døgnet året rundt, og toget mellom Lysaker og Oslo S er et annet populært alternativ. Når Fornebubanen står klar om få år, vil det bare ta 12 minutter mellom Fornebu og Oslo. Lars har imidlertid enda flere transportmuligheter.

– Jeg løper ofte til jobb. Kyststien veien går hele veien mellom Fornebu og Aker Brygge, så da får du sjøutsikt under hele turen, som jeg bruker under en time på. Det er også en fin sykkeltur. Om sommeren tar jeg båten til jobb – via sjøveien tar det et kvarter, sier Lars.

– Første gangen jeg skulle ut å møte noen kolleger etter at vi hadde flyttet, var jeg litt bekymret. Så satte jeg meg på 31-bussen, som tok under 20 minutter hjem. Jeg brukte jo like lang tid opp til St. Hanshaugen!

  • Marius Asp: Tekst
  • Jan Tore Eriksen: Foto

Publisert:

Sist endret:

Relaterte artikler

  • Nå bygges unike Oen: – Et bygg for framtiden

    Område

    Først var det flatt, så ble det høyt og nå går det rundt på Rødtvet. Det klimasmarte og trill runde boligprosjektet «Oen», har marka i ryggen og blikket mot byen.

  • – Et godt sted å bli eldre

    Område

    Enten du trenger en hyggelig kaffeprat eller en hjelpende hånd, er løsningen aldri langt unna i de aldersvennlige boligene på Ulvenplassen.

  • Fra stor småby til liten storby

    Område

    Hovinbyen er et av Europas største byutviklingsprosjekter. Et gigantisk puslespill skal legges, og nå begynner framtidens boliger, arbeidsplasser og nabolag å ta form.