Hopp til innhold

OBOS tredoblet salget av nye boliger

OBOS solgt i januar boliger for rundt 1,5 milliarder kroner. – Vi ser klare tegn på at det begynner å løsne, det lover godt for boligbyggingen framover hvis dette fortsetter.

Publisert:
fredag 7. februar 2025

Det sier konserndirektør Ingunn Andersen Randa i OBOS.

OBOS solgte i januar i år 252 nye leiligheter og småhus i Norge, det er mer enn tre ganger mer enn i januar i fjor. Samtidig planlegges det å sette i gang bygging av over 1600 boliger i år, det er nesten en dobling fra i fjor.

Så noe er i ferd med å skje i nyboligmarkedet – etter flere år med sviktende salg og svært få byggestarter. 

 I Oslo hvor boligbyggingen er langt unna å dekke behovet, ble det i fjor ikke satt i gang et eneste boligprosjektet i regi av OBOS. Nå snur det.

Ny optimisme blant kjøperne

Boligkjøperne er på vei tilbake og OBOS planlegger å starte bygging av over 600 boliger i flere prosjekter i hovedstaden, blant annet på Ammerud, Ensjø og Løren. Det planlegges også byggestarter i Trondheim, Bergen og Stavanger. Og OBOS Block Watne trapper opp byggingen av eneboliger, rekkehus og leiligheter rundt om i landet.

Mange av byggestartene avhenger av at omtrent halvparten av boligene i prosjektene blir solgt på forhånd, men enkelte prosjekter vil bli risikobygget av OBOS uten forhåndssalg for å komme i gang igjen med boligbyggingen.    

Tror på økt boligbygging

– Det ser langt lysere ut nå. Skal vi få til mer boligbygging, er det helt nødvendig at vi har kjøpere til boligene. Kuttet i egenkapitalkravet og utsiktene til lavere renter gjør at folk igjen tør å investere. Det er for tidlig å friskmelde boligmarkedet, men fortsetter denne trenden vil boligbygging ta seg opp igjen sakte, men sikkert, tror Andersen Randa, konserndirektør for boligutvikling storby i OBOS.

Her er noen tall som viser den nye sitasjonen:

  • OBOS planlegger å byggestarte 1 633 boliger i år i Norge, hvorav 431 i regi av OBOS Block Watne.
  • I fjor satte OBOS i gang bygging av til sammen 766 boliger i Norge.
  • OBOS-konsernet solgte i januar i år til sammen 252 nye boliger i Norge – mot 77 i januar 2024.
  • Av dette sto OBOS Block Watne for 59 salg til en verdi av 269 millioner kroner.  
  • OBOS solgte 163 leiligheter til en verdi av litt over en milliard kroner.
  • Solon Eiendom (OBOS-eid) solgte 30 boliger for 240 millioner kroner.    
  • I fjor benyttet nesten halvparten av OBOS-kjøperne seg av ordningene Bostart og Deleie.  

– Interessen for å kjøpe bolig tar seg opp både i byene og i randsonene hvor vi bygger trehus. Det er utrolig viktig at vi kommer i gang med boligbyggingen igjen for å kunne tilby boliger som oppfyller boligbehovet. Samtidig må vi bidra til at en hardt presset bransje kan holde folk i arbeid og ivareta viktig kompetanse, sier Marianne Gjertsen Ebbessen, konserndirektør for boligutvikling trehus i OBOS.  

Igangsettingen av nye boliger har de siste årene vært historisk lav. Ifølge Boligprodusentenes Forening ligger det an til at det de neste årene bli ferdigstilt om lag 40 000 færre boliger enn behovet tilsier. Bare i Oslo er det beregnet at boligbehovet er rundt 4 000 nye boliger.

Relaterte

Solid 2024 for OBOS-banken

Omsetningen for 2024 bikket én milliard og resultatet endte på 648 millioner kroner. – Nå peker mange piler i riktig retning, sier banksjef Tore Weldingh.